Novi program STEAM i CLIL

2 kolovoza, 2022

 
Ovaj program je rezultat petnaestmjesečnog projekta ‚Integracija STEM sadržaja i engleskog jezika pomoću CLIL metode‘, kojeg je sufinancirala Europska unija kroz program Erasmus. 

STEM
je skraćenica koja označava prirodne znanosti, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Skraćenica CLIL označava objedinjeno podučavanje STEM sadržaja na engleskom jezik. To znači da kada učimo o npr. katapultu Leonarda da Vinccija, odgojiteljica koristi engleski jezik.

 

Kako znamo jesu li djeca razumjela? Dječje reakcije se mogu prepoznati po izrazu lica, a, osim toga, djeca se neće ustručavati pitati ako nešto ne razumiju. Doduše, oni sve razumiju zato što vide tijek aktivnosti ispred sebe te radnje, predmete i objašnjenja povezuju s onim što je izgovoreno na engleskom jeziku i povezuju ono što čuju s onim što vide. Tako jednostavno! 

Programu smo još dodali i jako važno područje – umjetnost. 

Što znači STEAM pristup? 

STEAM označava primjenu svih pet područja iz skraćenice STEAM u rješavanju nekog problema ili izazova. Tako pri izradi padobrana Leonarda da Vinccija primjenjujemo STEAM pristup.

Evo pojašnjenja! Da bi izrezala najlon i konopac, djeca ih trebaju izmjeriti i izrezati najlon u  kvadratni oblik (geometrija),  povezati najlon i konopac (inženjerstvo), ispitati primjenjivost padobrana (tehnologija) te saznati zašto padobran pada na zemlju (fizika).  Tijekom izrade smo razgovarali o dizajnju padobrana. Područje umjetnosti je ovdje neograničeno : padobrane možemo nacrtati, oblikovati od različitih materijala, pogledati dizajn padobrana na Internetu ili u knjigama itd.

U STEM program smo tijekom Erasmus+ projekta uključili svu djecu od prve do sedme godine u skladu s njihovim interesima i dobnim sposobnostima. Svima je odlično išlo, a najvećim uspjehom smatramo izraz čuđenja i oduševljenja na dječjem licu.

Za ovaj program imamo suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja. 

Na ovoj web stranici koristimo kolačiće u svrhu poboljšanja performansi stranice i u svrhu analitike koja nam služi za pružanje boljeg korisničkog iskustva.

Privacy Settings saved!
Postavke kolačića

Kada posjetite bilo koju web stranicu, ona može pohraniti ili dohvatiti informacije u vašem pregledniku, uglavnom u obliku kolačića. Ovdje kontrolirajte svoje osobne usluge kolačića.

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo.

Za korištenje ove web stranice koristimo sljedeće tehnički potrebne kolačiće
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec

Koristimo Facebook za praćenje veza s kanalima društvenih medija.
 • m_pixel_ratio
 • presence
 • sb
 • wd
 • xs
 • fr
 • tr
 • c_user
 • datr

Odbijte sve kolačiće
Prihvatite sve kolačiće