Tijek prilagodbe

16 veljače, 2022

Prilagodba djeteta na vrtić je za roditelje težak i emotivan period. Za neke roditelje to može biti vrlo stresno, jer pokušavaju uskladiti radne obveze, a da pritom ostanu sabrani i ne izgube kontrolu pomažući djetetu da se što bezbolnije navikne na novu okolinu.

Mi odgojitelji im nastojimo pomoći u tom novom nadolazećem periodu njihovog života i života njihovog djeteta. Jako je važna dobra komunikacija te zato obavljamo individualni razgovor s roditeljima prije dolaska djeteta u skupinu.

 • Individualni razgovor

Prije prvog dolaska djeteta u vrtić roditelji dolaze na individualni razgovor i dogovor oko prilagodbe te stvari potrebnih za vrtić. Želja nam je da se svako dijete što prije i lakše prilagodi i zato roditeljima postavljamo sva bitna pitanja vezano uz prehranu djeteta, alergije ili bolesti, fizičke osobine, navike spavanja i sve ono što roditelji smatraju da je bitno kako bi se njihovo dijete što bolje snašlo u novoj sredini.

 • Što očekivati prvih dana prilagodbe?

Suze i strah od odvajanja je ono što karakterizira prve dane ostajanja u vrtiću. Važno je napomenuti da rastanci trebaju trajati što kraće s pozitivnim emocijama i povjerenjem u odgojitelje od strane roditelja. Roditelji se često suoče sa situacijom da djeca odbijaju hranu i piće u vrtiću, što je normalan tijek prilagodbe i ne traje dugo. Zbog promjene njihovog dnevnog ritma postaju umorni, razdražljivi, sanjaju ružne snove ili počnu mokriti u krevet, jer tako izražavaju svoj strah od odvajanja.

 • Kako olakšati prilagodbu?

Vaše raspoloženje snažno utječe na raspoloženje djeteta te je jako važno da dijete ne osjeti Vaše dvoumljenje kada ga ostavljate. Poljubac i veseli zagrljaj bi bili dovoljni pri rastanku i tako bi olakšali ostanak i djetetu i odgojiteljima. Kao utjehu djeca uz sebe mogu imati omiljenog plišanca, mazilicu ili dudu varalicu koja će im pružiti sigurnost i olakšati prve dane u vrtiću, to je tzv. prijelazni objekt. S vremenom svako dijete spoznaje da se roditelj nakon određenog vremena vraća u vrtić po njih i to im daje određenu sigurnost. Već prvi korak u prilagodbi je kada dijete uspostavi emocionalnu vezu s odgojiteljem, ne odbijajući zagrljaj i utjehu. Tek kasnije se uspostavljaju emocionalne veze s drugom djecom u skupini.

 • Očekivano vrijeme trajanja prilagodbe

U dogovoru s odgojiteljima prvi dan dijete ostaje u vrtiću sat vremena te se u slijedećim danima vrijeme postupno povećava, ovisno o prilagodljivosti djeteta. Prema tome treći i četvrti dan bi mogli ostati na ručku, a peti već na spavanju. Kako i koliko brzo će se dijete prilagoditi novoj okolini, ovisi o nekoliko faktora:

 1. dob djeteta,
 2. prijašnja iskustva vezana uz odvajanje,
 3. osobnost djeteta,
 4. stavovi roditelja prema vrtiću i
 5. redovitost polaženja.

Izuzetno je važno ostvariti dobar kontakt s odgojiteljem, jer oni postaju vrlo važne osobe u životu vašeg djeteta. Naoružajte se ljubavlju, pažnjom i strpljenjem, jer sve će to proći.

Napisala: Danijela Markić, odgojiteljica u Dječjem vrtiću Medenjak, Vinkovci

Na ovoj web stranici koristimo kolačiće u svrhu poboljšanja performansi stranice i u svrhu analitike koja nam služi za pružanje boljeg korisničkog iskustva.

Privacy Settings saved!
Postavke kolačića

Kada posjetite bilo koju web stranicu, ona može pohraniti ili dohvatiti informacije u vašem pregledniku, uglavnom u obliku kolačića. Ovdje kontrolirajte svoje osobne usluge kolačića.

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo.

Za korištenje ove web stranice koristimo sljedeće tehnički potrebne kolačiće
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec

Koristimo Facebook za praćenje veza s kanalima društvenih medija.
 • m_pixel_ratio
 • presence
 • sb
 • wd
 • xs
 • fr
 • tr
 • c_user
 • datr

Odbijte sve kolačiće
Prihvatite sve kolačiće