Autizam – što znamo o ovom neobičnom poremećaju?

3 travnja, 2016

Autizam pripada skupini težih smetnji u razvoju koje se javljaju u ranom djetinjstvu, u većini slučajeva prije treće godine djetetovog života. Simptomi i kompleksnost ovog poremećaja se razlikuju od slučaja do slučaja, ali svi oblici autizma utječu na djetetovu sposobnost komunikacije i interakcije s drugima.

Broj djece s dijagnozom autizma je u porastu. Nije jasno je li riječ o stvarnom povećanju ili je to posljedica veće informiranosti liječnika i roditelja.

Lijek za autizam ne postoji ali rana intervencija može imati snažan utjecaj na kvalitetu života mnoge djece s ovim poremećajem.

Koji su najčešći simptomi autizma?

Djeca s autizmom imaju poteškoće u tri područja razvoja – socijalna interakcija, komunikacija i ponašanje. No, budući da se simptomi i ozbiljnost autizma uvelike razlikuju, dvoje djece s istom dijagnozom mogu djelovati vrlo različito i imati različite vještine.

U većini slučajeva, djeca s teškim autizmom imaju vrlo izražene poteškoće ili potpunu nemogućnost komunikacije i interakcije.

Kod neke djece znakove autizma moguće je zapaziti već u ranom djetinjstvu, dok se druga razvijaju normalno prvih nekoliko godina, a onda regresiraju, gube stečene kompetencije, ponašaju se agresivno ili se povlače u sebe.

Bez obzira na razlike, postoje neki simptomi autizma koji su zajednički za svu djecu koja imaju ovaj poremećaj.

Socijalne vještine:

 • Dijete se ne odaziva na svoje ime
 • Ne ostvaruje kontakt očima ili je on vrlo kratak i slab
 • Ne reagira kada mu se obraćate
 • Tjelesni kontakt djetetu nije ugodan i opire mu se
 • Dijete nije svjesno tuđih osjećaja
 • Ne igra se s drugom djecom i povlači se
 • Ne traži pomoć

Komunikacija:

 • Dijete ne razgovara s drugima ili to čini rijetko i nevoljko
 • Govor je nepovezan, ne stvara rečenice, rječnik je siromašan
 • Izbjegava kontakt očima prilikom razgovora
 • Govori neuobičajenim tonom ili ritmon
 • Ponavlja riječi ili fraze, ali ne razumije njihov značaj
 • Ne razumije jednostavna pitanja ili upute

Ponašanje:

 • Dijete ponavlja pokrete, primjerice ljuljanja ili zmahivanja rukom
 • Razvija određene rutine ili rituale
 • Intenzivno reagira na svaku promjenu
 • Neprestano se kreće
 • Fascinirano je detaljima objekta, ali ne razumije predmet u cjelini
 • Neobično je osjetljivo na svjetlost, zvuk i dodir, a ipak nesvjesno boli
 • Može imati neobične navike u prehrani (jede samo jednu vrstu hrane ili je sklono jesti nejestive stvari)
 • Često radi stvari koje mogu dovesti do samoozljeđivanja, poput lupanja glavom od krevet ili zid

Kako odrastaju, neka djeca s autizmom ostvaruju veći angažman s drugima i pokazuju manje poremećaja u ponašanju. Neki, obično oni s najblažim simptomima, s vremenom mogu voditi potpuno ili gotovo normalan život. Oni s težim oblicima, međutim, i dalje imaju poteškoća s komunikacijom ili socijalnim vještinama te u tinejdžerskim godinama imaju izražene probleme u ponašanju.

Jedan dio djece s autizmom sporo usvaja nova znanja i vještine, a neki imaju i nižu inteligenciju. Ipak, najčešće djeca s autizmom imaju normalnu do vrlo visoku inteligenciju. Ta djeca brzo uče, ali imaju problema u komunikaciji i primjeni onoga što znaju u svakodnevnom životu i društvenim situacijama. Postoji i dio djece s autizmom koji su pravi mali “genijalci”. Ta djeca imaju izuzetne vještine u određenom području, kao što su umjetnost, matematika ili glazba.

Ako sumnjate da vaše dijete ima autizam, razgovarajte o vašoj zabrinutosti sa svojim liječnikom. Simptomi povezani s autizmom mogu ukazivati i na druge poremećaje u ponašanju, a najviše možete pomoći ukoliko reagirate na vrijeme.

Na ovoj web stranici koristimo kolačiće u svrhu poboljšanja performansi stranice i u svrhu analitike koja nam služi za pružanje boljeg korisničkog iskustva.

Privacy Settings saved!
Postavke kolačića

Kada posjetite bilo koju web stranicu, ona može pohraniti ili dohvatiti informacije u vašem pregledniku, uglavnom u obliku kolačića. Ovdje kontrolirajte svoje osobne usluge kolačića.

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo.

Za korištenje ove web stranice koristimo sljedeće tehnički potrebne kolačiće
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec

Koristimo Facebook za praćenje veza s kanalima društvenih medija.
 • m_pixel_ratio
 • presence
 • sb
 • wd
 • xs
 • fr
 • tr
 • c_user
 • datr

Odbijte sve kolačiće
Prihvatite sve kolačiće