Prinova u obitelji – kako pripremiti starije dijete?

7 ožujka, 2016

Prinova u obitelji je lijep i uzbudljiv događaj koji predstavlja poseban doživljaj za roditelje, ali i za sve ostale članove obitelji. No što je s prvorođenim djetetom? Nije nepoznanica da stariji brat/sestra znaju osjećati ljubomoru bez obzira koliko godina imali. Novorođenče zahtjeva puno pažnje, međutim ovo je izuzetno osjetljiv period i za starije dijete koje će također trebati dodatnu pažnju roditelja. Puno razgovarajte s djetetom o dolasku nove bebe, čak i oni najmlađi trebaju pripremu i objašnjenje što se zapravo događa i što će se dogoditi.

Kako starijem djetetu priopćiti novost?

Način na koji ćete pomoći starijoj djeci da se prilagode novoj situaciji i prinovi u obitelji uvelike ovisi o starosti djeteta. Ukoliko imate dijete staro od dvije do pet godina, vjerojatno će u početku biti zbunjeno i neće baš razumjeti što se događa. Moguće je da neće moći shvatiti da je nova beba zapravo član obitelji i pitat će se do kada će beba ostati kod vas. Naravno, ljubomora je sasvim normalna i očekivana, pa ono je do nedavno bilo vaše jedino i najdraže dijete. Kakav god bio raspored bebe, potrudite se provesti što više vremena sa starijim djetetom. Ako dojite dozvolite mu da ono sjedi pokraj vas, možete za to vrijeme razgledati slikovnicu, gledati crtić i slično. Dozvolite starijem djetetu da se bavi mlađim bratom/sestrom. Ako je dovoljno veliko, dozvolite mu ponekad da drži bebu u krilu, da vam pomaže oko bebe (npr. da pokrije bebu, doda vam pelenu, kremu i slično). Nemojte kritizirati starije dijete ako malo grublje pristupa bebi, dajte mu vremena da nauči i da se prilagodi novonastaloj situaciji, pohvalite ga kada je nježan i brižan. Tako će naučiti da voli i pazi novog člana obitelji. Iako u početku nećete moći biti prisutni u svim aktivnostima vašeg velikog mališana kao što ste do sada bili, vodite računa da s njim razgovarate o svemu što mu se događa; o prijateljima, vrtiću, školi, sportu, bilo čemu što je sastavni dio njegovog života. Tako ćete mu pokazati kako ste itekako prisutni, iako ponekad ne možete stići na sve. Dozvolite starijem djetetu da se malo bučnije igra, nemojte ga stalno utišavati. Treba mu dozvoliti i da pozove prijatelje s kojima se igrao i družio prije dolaska bebe. Bebe su izuzetno fleksibilne i mogu se navići na sve nove situacije, stoga ju ne navikavajte na potpuno tišinu kad spava. Tako ćete sebi olakšati i stvoriti uvjete za starije dijete u kojima se može igrati, a da ga pri tome stalno ne opominjete kako će probuditi bebu.

Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći kako pripremiti svoje dijete na dolazak brata ili sestre:

 • Pazite da netko djetetu ne spomene da čekate bebu prije nego to sami objasnite djetetu na primjeren način.
 • Neka se osjeća posebno zbog novosti u obitelji: „Ti ćeš dobiti brata ili seku“, „ Ti ćeš postati stariji braco/seka“.
 • Pokažite djetetu što više primjera kako izgledaju male bebe, kako bi shvatio što se to zapravo očekuje. Ispričajte mu priču o njegovom rođenju pokazujući mu njegove fotografije.
 • Razgovarajte o tome kako se bebe ponašaju kad se rode i što se s njima radi. Objasnite mu da bebe prvih nekoliko mjeseci uglavnom spavaju, jedu i plaču.
 • Nemojte mu govoriti kako će se napokon imati s kim igrati. To se neće dogoditi onom brzinom kojom bi to vaše starije dijete očekivalo i moglo bi se nepotrebno razočarati.
 • Uključite dijete u biranje imena kao i ostale pripreme u kojima može sudjelovati.
 • Ponavljajte mu kako je posebno kao i njegov brat/sestra te koliko je bitan za bracu/seku. Bitno je da mu objasnite da je ono još uvijek važno iako više nije jedino dijete u vašem životu.
 • Pokušajte starije dijete zaposliti tako što ćete mu dati posebna zaduženja, naravno u skladu s njegovim mogućnostima i godinama (npr. dodavanje odjeće, pelene, kreme, dude i slično).
 • Neko vrijeme ne uvodite velike promjene, jer svako dijete voli sigurnost i rutinu.
 • Koristite dječje slikovnice i enciklopedije kako biste lakše ilustrirali djetetu proces trudnoće, poroda i brige za novorođenče.
 • Razgovarajte o porodu. Napravite plan kome ćete ostaviti starije dijete kada porod počne. To je izuzetno važno jer se sve može odvijati usred noći, a sigurno ne želite buditi dijete nepripremljeno za takvu iznenadnu situaciju. Recite djetetu da će biti nekoliko dana bez vas s tatom, bakom, djedom, tetkom i da se to može dogoditi iznenada. Ne zaboravite mu reći da ga volite i koliko se radujete povratku njemu iz rodilišta.
 • Možete kupiti poklon za starije dijete koji ćete mu dati prilikom povratka iz rodilišta, isto tako možete sa starijim djetetom kupiti nešto za bebu, pa će starije dijete to pokloniti bratu/sestri prilikom dolaska kući.
 • Uključite partnera u sve pripreme, kada beba dođe on će biti taj koji će preuzeti i neke od vaših uloga u životu starijeg djeteta.

Proširenje obitelji i prinova u obitelji je razdoblje prilagodbe za sve članove obitelji. Možda ćete se osjećati „rastrgano“ između nove bebe i starijeg djeteta, to je normalno i prirodno. Dajte vremena i sebi. Ne možete ugoditi svima, i to je sasvim normalno.

 

Marijana Vranić, odgojiteljica predškolske djece

Na ovoj web stranici koristimo kolačiće u svrhu poboljšanja performansi stranice i u svrhu analitike koja nam služi za pružanje boljeg korisničkog iskustva.

Privacy Settings saved!
Postavke kolačića

Kada posjetite bilo koju web stranicu, ona može pohraniti ili dohvatiti informacije u vašem pregledniku, uglavnom u obliku kolačića. Ovdje kontrolirajte svoje osobne usluge kolačića.

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše korisničko iskustvo.

Za korištenje ove web stranice koristimo sljedeće tehnički potrebne kolačiće
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec

Koristimo Facebook za praćenje veza s kanalima društvenih medija.
 • m_pixel_ratio
 • presence
 • sb
 • wd
 • xs
 • fr
 • tr
 • c_user
 • datr

Odbijte sve kolačiće
Prihvatite sve kolačiće